Jyry jakoi pokaaleita viime vuoden parhaille

Lempäälän Jyryn Joni Siermala pokkasi toisen kerran peräkkäin seuran parhaan pelaajan pystin.

Lempäälän Jyryn Joni Siermala pokkasi toisen kerran peräkkäin seuran parhaan pelaajan pystin.

Lempäälän Jyryssä on ollut tapana näin keväällä katsahtaa mennyttä vuotta ja palkita työssään onnistuneita. Niinpä tänäkin keväänä päästiin lentopallon erikoisseurassa kohottamaan palkintopyttyjä, kun seuran kevätkokouksessa palkittiin seuran viime vuoden paras pelaaja sekä vuoden seuratoimija.

Vuoden 2012 parhaaksi pelaajaksi valittiin Joni Siermala. Hän pelasi menneen kauden sekä Jyryn B-poikien että miesten edustusjoukkueen riveissä. Siermala palkittiin samalla pystillä myös viime vuonna.

Vuoden seuratoimijapalkinnon nosti ilmaan Harri Montonen. Montonen on toiminut E-poikien valmentajana ja muutenkin osallistunut aktiivisesti seuratoiminnan kehittämiseen.

Joni Siermala palkittiin Jyryn vuoden parhaana lentopallonpelaajana ja Harri Montonen sauratoimijana.

Joni Siermala palkittiin Jyryn vuoden parhaana lentopallonpelaajana ja Harri Montonen sauratoimijana.

Myös muut tahot ovat palkinneet pitkän seuratyön tehneen jyryläisen, Viime kesänä 80 vuotta täyttänyt seuratyökonkari Leo Hakala sai TUL:n kultaisen ansiomerkin. Lisäksi opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt Hakalalle liikuntakulttuurin ja urheilun ansiomitali kullatuin ristein.

Sanna Viitala

Harri Montoselle ojensi vuoden 2012 parhaan seuratoimijan huomionosoituspalkinnon Lempäälän Jyryn puheenjohtaja Terhi Eriksson.

Harri Montoselle ojensi vuoden 2012 parhaan seuratoimijan huomionosoituspalkinnon Lempäälän Jyryn puheenjohtaja Terhi Eriksson.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?