Lisää rantalentopalloa

 

Lauantai-pallossa lentopalloa ja rantalentopalloa pelaava Jarkko Nenonen (vas.) ja Suomea lentopallon A-maajoukkueessa edustanut Sauli Silpo toivovat, että Lempäälän kunta auttaisin rantalentopallokenttien saamisessa Hääkivelle Turuntien varteen.

Lauantai-pallossa lentopalloa ja rantalentopalloa pelaava Jarkko Nenonen (vas.) ja Suomea lentopallon A-maajoukkueessa edustanut Sauli Silpo toivovat, että Lempäälän kunta auttaisin rantalentopallokenttien saamisessa Hääkivelle Turuntien varteen.

Lempäälässä on tunnetusti laajaa lentopallo-osaamista ja harrastajapohjaa. Kuitenkaan Beach volleyn eli rantalentopallon pelaamiseen ei täällä ole ollut erityisen otolliset olosuhteet. Kesälajiksi miellettyä beach volleytä voi Lempäälässä kunnon hiekkapohjalla pelata tällä hetkellä ainoastaan kunnan varoin ja talkoilla Vaihmalan hovin rantaan rakennetulla kentällä. Vesilahden Lammasniemessä on lisäksi kaksi mainiota kenttää pelaamista varten.

Harrastajat odottavat innostuneina muutosta parempaan. Lempääläläisistä lentopallovaikuttajista koostuva delegaatio harkitsi oman beach volley -seuran perustamista. Jalkapallossa Sääksjärven Loiskeella ja Lempäälän kisalla on omat futsal-jaokset. Lentopallossa vastaava samanhenkisten lajien yhdistämien tuskin olisi ongelma.

– Erillisen seuran perustaminen olisi tarkoittanut ylimääräistä paperityötä ja hulinaa yhdistyksen pyörittämiseksi. Siksi päädyimme perustamaan Lempäälän Kisalle alajärjestön, joka on pyhitetty rantalentopallolle. Uuden seuran puheenjohtajaksi valitsimme muun muassa Suomen A-maajoukkueessa ja Tampereen Isku-Volleyssä lentopalloa pelanneen, nykyisin Lekissä miesten 2. divisioonaa pelaavan Sauli Silpon, kertoo uuden järjestön varapuheenjohtaja Jarkko Nenonen.

– Olemme toiveikkaita sen suhteen, että kunnan avustuksella nyt vähällä käytöllä olevalle Hääkivelle saataisiin pari kunnollista kenttää. Paikka olisi loistava. Hyvin keskeisellä, mutta rauhallisella paikalla aivan rannassa, Nenonen pohtii.

Viikkokisoja Lempäälään?

Rantalentopalloa urheilumuotona paremmin edistämään pyrkivät Jarkko Nenonen (vas.), Sauli Silpo ja Juha Suoniemi selvittivät mahdollisuuksia aloittaa yhteistyö Lempäälän Kisan kanssa erillisen beach volley -jaoston perustamisesta.

Rantalentopalloa urheilumuotona paremmin edistämään pyrkivät Jarkko Nenonen (vas.), Sauli Silpo ja Juha Suoniemi selvittivät mahdollisuuksia aloittaa yhteistyö Lempäälän Kisan kanssa erillisen beach volley -jaoston perustamisesta.

Pari kenttää tarjoaisi mahdollisuuden järjestää esimerkiksi viikkokisoja Lempäälässä. Vastaavia pidetään muun muassa Ikaalisissa ja Eurassa, jossa kesäisin joka keskiviikko paikallinen urheiluseura järjestää kaiken kansan keskiviikko -pelit nimellä kulkevan pelitapahtuman.

– Korkealentoisesti ajateltuna Ideaparkin parkkipaikoilla voitaisiin järjestää beach volley-turnaus, jos saataisiin talkoovoimaa ja joku sponsoroimaan hiekat. Onhan Tampereen keskustaankin kasattu kenttiä pelaamista varten ja hiekat on saatu nopeasti sieltä sitten pois, suunnittelee Nenonen.

Lajina rantalentopallo eroaa perinteisestä lentopallosta ratkaisevasti siinä, että joukkueeseen kuuluu kaksi pelaajaa ja alustana on pehmeä hiekka. Verkko on samalla korkeudella molemmissa lajeissa: verkon yläreuna ylettyy naisilla 224 ja miehillä 243 senttimetrin korkeuteen. Pelaamisessa, taktiikoissa ja tekniikoissa sekä säännöissä on eroja, mutta perusperiaate on sama, eli koetetaan saada pallo vastustajan kenttään.

– Järjestäytymisen myötä junioreille on helpompi järjestää vaihtelua lentopallosta ja organisoida kesäisin beach volley-harjoituksia. Lajina beach volley opettaa hihalyöntiä ja liikkumisen merkitystä hyvin, Nenonen kertoo.

– Eikä syöksyminen ja kaatuminen satu kuten sisällä lattialla, lisää uuden jaoksen rahastonhoitaja Juha Suoniemi.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?