Tekstiilikierrätys voisi alkaa Lempäälässä

Vanhasta verhosta muunnettuun mekkoon ja nappikaulakoruun sonnustautunut Tarja Matikainen tekee tuotteita kierrätysmateriaaleista. nykyisin Vesilahdessa. Kuva: Erkki Koivisto

Vanhasta verhosta muunnettuun mekkoon ja nappikaulakoruun sonnustautunut Tarja Matikainen tekee tuotteita kierrätysmateriaaleista. nykyisin Vesilahdessa. Kuva: Erkki Koivisto

Tekstiilijätteen kierrätys voi kestävän kehityksen nimissä tehostua Lempäälässä. Kunnanhallitus päätti, että kuntalaisaloitteen tehneen Tarja Matikaisen esitystä voidaan valmistella ja asiasta pyydetään lausunto kunnan kestävän kehityksen työryhmältä. Lisäksi kunnanhallitus edellyttää, että jatkovalmistelussa ollaan yhteydessä Lempäälän-Vesilahden työttömät ry:hyn.

Jokainen suomalainen tuottaa useita kiloja tekstiilijätteitä vuosittain. Vuodesta 2016 alkaen tekstiilijätteitä ei kuitenkaan enää saa laittaa sekajätteenä kaatopaikoille.

Matikainen viittaa aloitteessaan hankkeeseen, jolla tekstiilien kierrätystoimintaa aktivoidaan Forssassa ja Loimaalla. Hankkeen yhteydessä on perustettu poistotekstiilipankkeja, jotka vastaanottavat tekstiiliä sekä lajittelevat ja myyvät sitä eteenpäin, jolloin kaatopaikoille ajautuvan tekstiilin määrää on pystytty vähentämään.

Hanketoimintaan on liitetty kuntien työllisyyden hoidon pajatoimintaa sekä yhteistyötä muiden työllisyydenhoitoon liittyvien tahojen kanssa.

Tekstiilikierrätys olisi mahdollista toteuttaa, mikäli toimintaa käynnistettäisiin Lempäälän-Vesilahden työttömien yhdistyksen toteutusvastuulla. Lempäälän kunta voisi osoittaa yhdistyksen käyttöön työllisyydenhoidon asiakkaita eli kuntouttavaan työtoimintaan ja työkokeiluun osallistuvia työttömiä henkilöitä.

Lempäälän-Vesilahden työttömät ry:n hallinnoimissa kierrätyskeskus Varikon tiloissa tehdään jo tällä hetkellä pienimuotoista tekstiilin kierrätystä. Yhdistys on ilmoittanut kunnalle olevansa halukas laajentamaan toimintaansa siten, että tekstiilien kierrätykselle organisoitaisiin vastaanotto, lajittelu ja mahdollinen jatkokäyttö. Lempäälään kunnan omistamaa ns. Kalustajan kiinteistöä voisi mahdollisesti osittain hyödyntää kierrätyspuotina.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?