Sukututkimus kiinnostaa

Lauantaisessa sukututkimustapahtumassa olivat lauantaina 6. syyskuuta koolla Ritva Mäkelää (vas.) onnittelemassa Vesilahden seudun sukututkimusseuran puheenjohtaja Riikka Piironen, Lempäälän kunnanvaltuuston puheenjohtaja Juha Kuisma, kunnanhallituksen puheenjohtaja Tuula Petäkoski-Hult, kirkkovaltuuston puheenjohtaja Usko Gullstén sekä Lempäälän-Vesilahden Sanomien toimitusjohtaja Olli Sirén.

Lauantaisessa sukututkimustapahtumassa olivat lauantaina 6. syyskuuta koolla Ritva Mäkelää (vas.) onnittelemassa Vesilahden seudun sukututkimusseuran puheenjohtaja Riikka Piironen, Lempäälän kunnanvaltuuston puheenjohtaja Juha Kuisma, kunnanhallituksen puheenjohtaja Tuula Petäkoski-Hult, kirkkovaltuuston puheenjohtaja Usko Gullstén sekä Lempäälän-Vesilahden Sanomien toimitusjohtaja Olli Sirén.

Lempäälän manttaalitalo täyttyi osallistujista, kun lauantaina 6. syyskuuta järjestettiin sukututkimusseminaari. Tapahtuman yhteydessä juhlittiin myös tuoretta kotiseutuneuvosta Ritva Mäkelää. Lempäälän kunnan kulttuuripalvelujen, Vesilahden seudun sukututkimusseuran ja Lempäälän Kulttuuritapahtumat ry:n järjestämä seminaari oli kunnan “Elämänkaarella” -kulttuuriteemavuoden päätapahtuma.

Seminaarin avaaja, Vesilahden seudun sukututkimusseuran puheenjohtaja Riikka Piironen linjasi sukututkimuksen merkitystä harrastajilleen ja osana kotiseututyötä. Avaussanojen jälkeen Eira Ruonavaara soitti viulullaan Merikannon säveliä aloitukseksi juhlahetkelle, jossa luettiin arvonimen saamiseen liittyvät perustelut sekä tasavallan presidentin avoin kirje kotiseutuneuvos Ritva Mäkelälle.

Juhlahetkessä arvonimen hakijoiden edustajat, kunnanvaltuuston puheenjohtaja Juha Kuisma, kunnanhallituksen puheenjohtaja Tuula Petäkoski-Hult, Lempäälä-Seuran puheenjohtaja Raili Reini, Lempäälän-Vesilahden Sanomien toimitusjohtaja Olli Sirén ja Vesilahden seudun sukututkimusseuran hallituksen jäsen Esko Taustila esittivät kukin omat onnittelusanansa Mäkelälle.

Päivän luentoanti oli mielenkiintoista niin pitkän linjan harrastajille kuin tuoreeltaan sukututkimuksesta kiinnostuneille. Suomen Sukuhistoriallisen yhdistyksen toiminnanjohtaja, FT Kari-Matti Piilahti kertoi yhdistyksestä ja digitaalisista sukututkimusaineistoista, FL Minna Mäkinen kotiseudusta ja paikallisuudesta. YTT Ilkka Mäkisen aiheena oli lempääläinen suomen kielen puolestapuhuja Juho Matinpoika Isotalo. Päätteeksi kirjailija Päivi Tapola esitti kuvakavalkadin ja tarinoita jalkaväenkenraali Kustaa Tapolan elämänvaiheista ja lempääläisistä sukujuurista.

Manttaalitalon aulassa oli koko tapahtuman ajan näyttely, jossa sukuseurat ja sukututkijat esittelivät töitään. Lempäälä-Seura myi julkaisemaansa kirjallisuutta, ja buffetti vastasi ruumiin ravinnosta.

 

Teksti: Talvikki Torppa

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?