Naiset tuikkivat tykkilumihiihdoissa: tässä kaikki tulokset

Naisten vitosellla mentiin lujaa. LeKi:n Sanni Alatalo vetää kintereillään Hämeenlinnan Hiihtoseuran Anni Kainulainen.

Hakkarin kansallisissa vapaan tyylin tykkilumihiihdoissa lauantaina 2. joulukuuta 1 400 metrin latu oli hyvässä kunnossa. LeKi hiihdon kisoissa oli 165 hiihtäjää, lekiläisiä heistä lähes 30.

SM-tasolla kärkijoukkoon kuuluvat Hämeenlinnan Hiihtoseuran Maija Hakala ja nuorempi haastaja Anni Kainulainen olivat vetopäällä. Hakala voitti Kainulaisen puolella minuutilla. Ski Jyväskylän Emma Hämäläinen jäi puolestaan Kainulaisesta puolisen minuuttia.

LeKi:n Sanni Alatalo hiihti hyvin jääden kolmosesta vain 4,6 sekuntia. 20-vuotiaissa hallinnut Viialan Klaara Leponiemi olisi ollut yleisessä sarjassa viides. 5. heti Sanni Alatalon jälkeen.

 

Miesten kympillä vei odotetusti voiton Vantaan Hiihtoseuran Mikko Kuusela, mutta Pyhäjärven Pohdin Vilho Moilanen ahdisti seitsemän sekunnin erolla.

Kakkossijoja lankesi lekiläisille nuorille ja varttuneille miehille useampiakin. Ainoan sarjavoiton otti ensimmäistä kertaa LeKi:n väreissä kilpaillut M40:n Markus Välimäki, joka olisi ollut yleisessä sarjassa kolmonen.

 

Tykkilumihiihdot, Hakkari 2.12.2017

Tuloksia

P8 1 km: 1) Martti Kulmala 4.42,5, 2) Väinö Koivu 5.02,6, 3) Juho Seppälä 5.25,5, 4) Antti Tuomisto 5.51,9, 5) Kevin Niittyviita 6.29,1, 6) Aleksi Kivistö 7.18,6.

T8 1 km: 1) Petra Rautiainen 5.05,9, 2) Olivia Rantakömi 8.15,1.

P10 2 km: 1) Aapeli Karislahti 7.18,3, 2) Vilho Peltotalo 7.23,1, 3) Olli Seppälä 8.01,0, 4) Joonas Kolehmainen 8.22,6, 5) Emil Ruokostenpohja 8.38,4, 6) Joona Kivistö 8.41,6, 7) Olavi Tuomisto 8.57,3, 8) Alex Skutnabb 9.00,1, 9) Toivo Koivu 9.12,0, 10) Erkka-Voitto Heinonen 9.26,7, 11) Samu Pentinniemi

10.08,0, 12) Viljami Jaalama 11.07,5.

T10 2 km: 1) Anni Rohila 7.26,0, 2) Venla Mennala 7.35,9, 3) Viivi Manninen 8.32,0, 4) Aada Ylilehto 8.38,8, 5) Kaisla Salmia 9.13,6, 6) Sara Karimäki 9.17,8, 7) Alma Peltotalo 9.25,0, 8) Nia Kytäjä 9.37,4, 9) Anna Saine 10.03,1.

P12 3 km: 1) Florian Fritzén 9.48,9, 2) Antto-Ville Heinonen 10.07,3, 3) Justus Vihinen 10.36,5, 4) Teemu Lehtilä 10.47,2, 5) Elias Ruokostenpohja 10.47,9, 6) Joel Seppälä 10.54,8, 7) Oliver Kaikkonen 11.04,0, 8) Konsta Manninen 11.04,8, 9) Kalle Kulju 11.10,0, 10) Antti Urvanta 11.18,9, 11) Otso Luodeslampi 11.21,5, 12) Arttu Formisto 11.45,9, 13) Aapo Närhi 12.05,5, 14) Henri Saunaluoma 12.14,9, 15) Arttu Remes 12.18,4, 16) Pietu Penttilä 12.30,9, 17) Jesse Sandberg 12.42,7, 18) Emil Pukkila 14.30,3.

T12 3 km: 1) Aino Aarnio 10.36,4, 2) Gisela-Mei Hakkarainen 11.01,2, 3) Ilona Rantakömi 11.08,9, 4) Matilda Saltbacka 11.09,9, 5) Amanda Saltbacka 11.37,1, 6) Karoliina Hirvelä 11.37,2, 7) Lotta Tolvanen 11.41,1, 8) Emilia Ylilehto 11.44,7, 9) Helmi Haavisto 11.46,8, 10) Anna Stenroos 11.48,3, 11) Siiri Laino 12.07,8, 12) Vilja Hujanen 12.10,9.

P14 3 km: 1) Elmeri Lehtinen 9.07,7, 2) Tomi Sandberg 9.20,4, 3) Anton Skutnabb 9.39,2, 4) Thomas Saarela 10.11,6, 5) Kosti Saine 10.14,4, 6) Eetu Mäkelä 10.34,7, 7) Tuomas Lindholm 10.38,9.

T14 3 km: 1) Nora Kytäjä 9.38,1, 2) Ada Aarnio 9.39,5, 3) Melia Palsinajärvi 9.54,7, 4) Jessica Junkkala 10.07,1, 5) Ella Noora Haapalehto 10.32,7, 6) Oona Kaikkonen 0.34,0, 7) Elice Helenius 10.36,1, 8) Riina Alarotu 10.46,8, 9) Lumi-Kukka Lahdelma 10.52,5, 10) Pauliina Koivuniemi 11.07,2, 11) Helmi Hujanen 11.16,4, 12) Lotta Sjöblom 11.23,3.

T16 3 km: 1) Nea Kytäjä 9.24,3, 2) Julia Junkkala 9.25,4, 3) Kerttu Niinimäki 9.43,3, 4) Varpu-Sofia Heinonen 9.56,6, 5) Kristiina Rantakömi 10.13,0, 6) Katri Saavalainen 10.28,2, 7) Inka Remes 11.02,1, 8) Elviira Peltonen 12.31,0.

P16 5 km: 1) Matias Hyvönen 14.07,8, 2) Samuel Suoniemi 15.02,0, 3) Atte Urvanta 15.23,3, 4) Samuli Kuusinen 15.26,9, 5) Taavi Nyström 15.28,1, 6) Tuukka Kupiainen 15.28,7, 7) Benjamin Saarela 15.53,3, 8) Juho Veikkolainen 16.22,2, 9) Samuli Jalonen 17.01,4, 10) Kalle Kokkonen 17.02,2.

N55 3 km: 1) Eila Jussila 10.44,0, 2) Sinikka Salo 13.05,8.

N18 5 km: 1) Sara Niittyviita 15.07,8, 2) Ella Levanen 16.38,3, 3) Hilma Ahonen 17.41,1, 4) Iida Kajanki 19.11,2.

N20 5 km: 1) Klaara Leponiemi 14.51,4, 2) Rebecca Ehrnrooth 15.05,5, 3) Ronja Linna 15.29,8, 4) Josefiina Latvanen 15.54,4, 5) Sonja Lahtinen 16.39,0, 6) Meri Hanska 16.56,2.

N yl. 5 km: 1) Maija Hakala 13.33,3, 2) Anni Kainulainen 14.06,5, 3) Emma Hämäläinen 14.42,8, 4) Heta Jalonen 14.46,4, 5) Sanni Alatalo 14.47,1, 6) Maria Paatero 15.02,3, 7) Eeva Ahervo 15.14,6, 8) Jenni Raivio 15.26,5, 9) Anna-Kajsa Lall 15.37,5, 10) Mari Lindström 15.46,1, 11) Sanni Lamberg 15.47,4, 12) Aira-Maarit Mantsinen 15.48,3.

N35 5 km: 1) Sirkka Ehrnrooth 15.43,0.

M18 5 km: 1) Sakari Hynynen 13.46,2, 2) Eetu Tolvanen 14.28,1, 3) Lauri Vähävihu 14.49,8, 4) Jukka Vähävihu 14.52,3, 5) Juho Syrjäläinen 14.53,4, 6) Onni-Kalle Lahdelma 14.59,6, 7) Patrik Kristian Siekkinen 15.01,4, 8) Samu Hanska 15.05,3, 9) Arttu Jaakkola 15.22,2.

M20 10 km: 1) Roope Nyström 30.27,2, 2) Joonas Nieminen 30.37,8.

M yl. 10 km: 1) Mikko Kuusela 26.58,1, 2) Vilho Moilanen 27.05,1, 3) Eetu Kurkikangas 27.48,2, 4) Tero Turunen 27.56,4, 5) Johan Salmelin 28.11,1, 6) Miika Heikkilä 28.20,6, 7) Sami Tuominen 28.46,5, 8) Konsta Kajan 29.49,7, 9) Ilmo Räisänen 31.53,4.

M35 10 km: 1) Jani Koiranen 27.01,3, 2) Esa Seppä 28.41,0.

M40 10 km: 1) Markus Välimäki 27.32,3, 2) Sami Nikkilä 29.38,4, 3) Kai Samposalo 29.47,0.

M45 5 km: 1) Marko Leppämäki 14.47,6, 2) Markus Mutikainen 18.36,4.

M50 5 km: 1) Jouni Leinonen 15.35,4.

M60 5 km: 1) Jarmo Kopra 15.26,7, 2) Leo Ukkonen 15.52,5, 3) Antti Ojala 16.35,2.

M65 3 km: 1) Sakari Nyyssönen 10.22,8.

M75 3 km: 1) Jussi Palonen 11.42,5, 2) Reijo Kauppila 12.59,3.

Kommentoi

XHTML: Voit käyttää näitä tägejä: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>