KuTa:n tavoitteena saada Popeda keikalle Ideaparkiin

Paavilainen jatkaa Lempäälän Kulttuuritapahtumien johtajana

Lempäälän Kulttuuritapahtumat ry:n puheenjohtaja Heikki Paavilainen on huolestunut kunnan kulttuurituen määrän laskusta. Kuva: Erkki Koivisto

Suomirockin juureva airut Popeda on Lempäälän Kulttuuritapahtumat ry:n työlistalla, kun tänä vuonna 40-vuotisjuhlavuottaan viettävää kokoonpanoa yritetään saada yhteistyössä Ideaparkin kanssa Lempäälään keikalle esiintymään 1. joulukuuta osana kauppakeskuksen 12-vuotisynttäreiden viettoa. Keikka on vielä varmistusta vailla.

Yhdistystori-tapahtuman Lempäälän Manttaalitalolla lauantaina 10. helmikuuta järjestäneen Lempäälän Kulttuuritapahtumat Ry:n tarkoituksena on edistää kuntalaisten omaehtoista kulttuuriharrastusta ja saattaa paikalliset järjestöt yhteistyöhön monipuolisen kulttuuritoiminnan lisäämiseksi.

Yhdistys vietti vuosikokoustaan sunnuntaina 4. helmikuuta valiten näyttelijä, teatterin johtaja Heikki Paavilaisen jatkamaan puheenjohtajana. Yhdistyksen hallituksen muut jäsenet ovat Titta Eräniitty, Sinikka Kilpinen, Erkki Koivisto, Pertti Laine, Juhani Laurila, Susanna Leppänen, Kari Tolonen ja Kirsti Uoti.

Yhdistyksen toiminta perustuu Lempäälän kunnan ja Lempäälän Kulttuuritapahtumat ry:n väliseen yhteistoimintasopimukseen. Viime vuonna Lempäälän kunnan tuki toiminnalle oli 6 000 euroa, kun vastaava summa vuotta aikaisemmin oli 8 500 euroa ja vuonna 2015 vielä noin 11 000 euroa. Täksi toimintakaudeksi yhdistys aikoo hakea kunnalta 10 000 euron avustusta.

Vuonna 2017 22:ntena toimintavuonnaan yhdistys järjesti helmikuussa Kasevan konsertin Piippo-keskuksessa. Konsertti keräsi yli 300 henkeä. Kesäteatteriretkiä yhdistys järjesti kaksi. Lempäälä soi -konserttisarjaan kuului vuonna 2017 viitisentoista konserttia. Syksyllä yhdistys järjesti viinikoulutusillan yhteistyössä Lempäälän Suomi-Unkari seuran kanssa. Kuohuviini- ja shamppanjakouluttajana toimi Timo Jokinen, jonka Chaîne de Rôtisseurs -järjestö palkitsi miehen 30-vuotisen työn viinialalla korkealla arvonimellä.

 

Ympäri maailmaa konsertoivaa Marian Petrescua on kuultu Lempäälässä viime vuosina sekä Piippo-keskuksessa että Ehtookodossa. Kuva: Erkki Koivisto

Tänä vuonna yhdistys on jo järjestänyt tilaisuuden paikallisten yhdistysten toiminnan esittelemiseksi Manttaalitalolla. Yhdistys  järjestää kesäteatterimatkan Valkeakoskelle Suomen Kesäteatterin ensi-iltaan 14. kesäkuuta. Esityksenä on Paavilaisen käsikirjoittama ja ohjaama Rakkaudella merkitty musikaali Jari Sillanpään elämästä. Toinen kesäteatterimatka suuntautuu 4. elokuuta Nokialle. Nokian Työväen Teatteri esittää Väinö Linnan Täällä Pohjantähden alla.

Suurta suosiota nauttivaa huippupianisti Marian Petrescua kuullaan mahdollisesti jälleen pian Lempäälässä, sillä yhdistys on kutsumassa  hänet kesällä esiintymään jazzkonserttiin tai vaihtoehtoisesti Lempäälä-päivänä musiikkiesitykseen Virta-kampuksella riippuen siitä, kumpi aikataulu artistille  sopii paremmin.

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.