
Sisä-Suomen poliisi tiedottaa ottavansa tänä vuonna käyttöön valtakunnallisen jalkautumismallin. Sen mukaan valvonta- ja hälytystehtäviä suorittava poliisi pysähtyy hetkeksi keskustelemaan lasten ja nuorten kanssa alueen kouluille, kun se on muilta tehtäviltä mahdollista.
– Poliisiauton näkemistä koulun pihassa ei siis tarvitse säikähtää, eikä poliisin kanssa juttelevista lapsista tai nuorista pidä huolestua, Sisä-Suomen poliisi kertoo tiedotteessa.
Toiminnan tarkoitus on lisätä poliisin kohtaamisia ja vuorovaikutusta lasten ja nuorten kanssa sekä vähentää nuorison häiriökäyttäytymistä kouluissa ja vapaa-ajalla.
Poliisi on jatkossa myös paremmin koulujen tavoitettavissa kiireettömissä ongelmatilanteissa.
– Poliisi ratkoo kouluissa sellaisia haasteita, joihin voidaan puuttua poliisin toimivallalla, kertoo rikoskomisario Markus Antila Sisä-Suomen poliisin ennalta estävästä toiminnosta.
Koulut tavoittavat Sisä-Suomen poliisin ennalta estävän toiminnon joka päivä kello 8-16 puhelimitse numerosta 0295 415 000 ja sähköpostista ennaltaestava.sisa-suomi@poliisi.fi.