Kolmostie ruuhkautui perjantaina – kaksi peräänajoa hidasti viikonloppuliikennettä

25.04.2025 18:10

Valtatie kolmella sattui perjantaina kahden henkilöauton peräänajo lähellä Ikean liittymää Tampeelle päin kuljettaessa puoli viiden aikaan iltapäivällä. Onnettomuudessa ei loukkaantunut kukaan, mutta vaurioituneiden autojen siirto ruuhkautti perjantailiikenteen.

Hetkeä myöhemmin hieman aiemmin, lähempänä Lempäälään sattui toinen peräänajo ruuhkautuneella moottoritiellä. Peräänajossa oli henkilöauto ja pakettiauto. Myöskään tässä onnettomuudessa ei kukaan loukkaantunut, mutta onnettomuuden jälkityöt ruuhkauttivat liikennettä edelleen.

– Ruuhka alkaa nyt helpottaa, kun toisenkin kolarin auto saatiin juuri hinaukseen ja tilanne on nyt ohi, kertoi kello 18,24 päivystävä palomestari Aku Pietilä Pirkanmaan pelastuslaitokselta.

Uutista muutettu, päivitetty tiedot onnettomuudesta ja tilanteen päättymisestä.

Perjantaina kolmostie ruuhkautui onnettomuuden vuoksi. Kuva: Finntraffic liikennekamera

Lue lisää

  1. Ajankohtaista
    17.05.2025 10:00

    Tilaajille

  2. Sinna Ström pakkasi S-Market robon kyytiin kaksi kassillista ostoksia. Robotin nimi on tylsästi 6E2121, mutta niille ollaan keksimässä parempia kutsumanimiä. Kuva: Seppo Kummala
    Ajankohtaista
    17.05.2025 09:00

    Tilaajille

  3. Lukijalta
    05.04.2025 10:00