Naisen ääni 

19.03.2025 08:00

Isäni on syntynyt Minna Canthin päivänä. Olen käynyt Minna Canthin lukion ja asunut viisi vuotta elämästäni Minna Canthin kadulla. Naisen nimi Minna Canth on siis ollut läsnä elämässäni monella tapaa.

Kuitenkin vasta noin vuosi takaperin ymmärsin hänen vaikutuksensa yhteiskuntamme kehittymiselle, kun tartuin Minna Rytisalon kirjoittamaan kirjaan Rouva C. Kirjan fiktiivinen mutta tositapahtumiin pohjautuva tarina nuoren Minna Johnsonin kasvamisesta omaan mittaansa kaappasi minut mukaansa ja naisen ääni sisälläni kysyi, mikä on naisen asema yhteiskunnassamme tänään?

On siis kulunut 150 vuotta siitä, kun Minna Canth julkaisi ensimmäisen kantaaottavan kirjoituksensa ”Tyttäriemme kasvatus” Keski-Suomi -lehdessä. Kirjoitus, jossa puolustettiin tyttöjen kouluttamista ja vaadittiin koulujen perustamista tytöille otettiin vastaan ennakkoluuloisesti sekä sivistyneistön että rahvaan parissa. Tämä väkevä teksti on edelleen luettavissa kokonaan digikirjaston nettisivuilla digikirjastot.fi.

Minna Canth raivasi meille jokaiselle naiselle tietä opinahjojen ääreen. Hän nosti rohkeasti esiin yhteiskunnan epäkohtia ja oli valmis laittamaan itsensä alttiiksi arvostelulle. Nyt on meidän vuoromme jatkaa hänen työtään. 

Vasemmiston Lempäälän kuntavaaliehdokkaat (LVS 5.3.) Eve Järvenpää, Katariina Vuorenmaa ja Taru Cruz vetosivat demokratian tasaisemman jakaantumisen puolesta varsinkin äiteihin, mummoihin ja tyttäriin: Käyttäkää ääntänne. Keskustalaisena naisena astun kanssanne samaan riviin ja totean: Nostakaamme liput salkoihin 19.3 ja pudottakaamme liput uurniin 13.4.2025. 

Elina Kiiveri

kuntavaaliehdokas (kesk.)

Lempäälä