Lempo-Volley perustaa naisten edustusjoukkueen, jolla kunnianhimoinen tavoite: ”Vastaava kuvio kuin miehissä mahdollinen”, päävalmentaja uskoo

Lempo-Volleyn naisjoukkueen runko on viime kauden B-tyttöjen joukkue. Kuvassa passaa Liisa Lahtinen, Veera Hussa lyömässä. Kuva: Antti Raunio

Tulevalla kaudella nähdään uusi lempääläinen lentopallojoukkue aikuisten sarjoissa. Lempo-Volley perustaa naisten edustusjoukkueen, joka pelaa tulevalla kaudella 2-sarjaa.

Naisjoukkue on seuran puheenjohtaja Harri Montosen mukaan vahva osa pelaajapolkuajattelua.

– Saamme myös tyttöjunioreiden puolelle pelaajapolun rakennettua aina F-tytöistä aikuisten edustusjoukkueeseen saakka. Uuden naisten edustusjoukkueen taustalla toimivat henkilöt olivat tehneet hienon kolmivuotissuunnitelman, joten seuran hallituksen oli hyvin helppoa antaa vihreätä valoa tähän hankkeeseen

Joukkuetta lähtee vetämään päävalmentajana Jani Huurne. Hän toimi viime kaudella miesten 1-sarjajoukkueen valmennuksessa. Huurne saa avukseen Ilari Jokisen. Joukkueen runkona on Lempo-Volleyn viime kauden B-tyttöjen joukkue.

– Projekti etenee tällä hetkellä taustojen rakentamisella ja pelaajaneuvotteluilla. Oman seuran junioreiden lisäksi tarkoitus on saada mukaan muutama kokeneempi pelaaja, Jani Huurne kertoo.

Kolmivuotisen projektin tavoite on kunnianhimoinen: saavuttaa nousu 1-sarjaan eli Suomen toiseksi korkeimmalle tasolle.

– Halusin tyttöjen pelaajapolulle tavoitteellisen projektin. Meillä on lähes sata tyttöjunioria ja viime kaudella sekä B- että C-tytöt olivat menossa SM-finaaleihin. Uusia runkopelaajia siis riittää tulevinakin kausina ja tälle pohjalle on hyvä rakentaa hieman pidempi suunnitelma. Näen että naisten puolella on realistista rakentaa vastaava kuvio kuin miehissä, Huurne tuumii.

Naisten lentopallon 2-sarjaa pelaa ensi kaudella myös Vesilahden Visa.

LUE MYÖS:

Visattaret hakevat sarjanousua

Lempo-Volleyn B-tytöt juhlivat aluemestaruutta puhtaalla pelillä