Hakkarin hiihtokisat houkutteli hurjan osanottajamäärän

Kokonaista 254 nuorta ja vähän vanhempaa urheilijaa ilmoittautui Lempäälän Kisan isännöimiin kansallisiin hiihtokisoihin Hakkariin. Vaikka muutamia posjääntejä olikin, puhutaan ennätysosanotosta.
03.02.2025 15:00

Lempäälä, Hakkari ja Lempäälän Kisa. Näillä spekseillä on hyvä maine, kun puhutaan hiihtokisojen järjestämisestä. Edellisvuosina osanottajia vastaavissa kilpailuissa on ollut puolentoistasataa, joten nousu oli nyt huikea ja huomattava.

Kisoja käytiin ikäsarjoissa 8–65-vuotiaat. Naisten yleisessä sarjassa kovinta kyytiä piti kova kansallisen tason menijä Maija Hakala. Miehissä Eetu Isometsä oli kympin kisan kestävin. Isometsä on kuuluisan ”karpaasin” eli Jari Isometsän poika.

Mielenkiinnolla Hakkariin odotettiin naisten sarjaan LeKi-juurista Hilla Niemelää, jonka kauden pääätähtäin on asetettu päästä mukaan Trondheimin MM-kisoihin. Seuraavat viikot kertovat aukeaako Niemelälle paikka Suomen joukkueeseen. Niemelä oli edellisviikon treenaamassa korkealla, joten palautuminen oli vielä siinä vaihesssa, että Hilla päätti viime tinkaan jäädä Hakkarin kisoista pois.

Toinen lempääläistaustainen ässä eli Ella Noora Haapalehto oli myös Hakkarista poissa, koska hän on matkannut Suomen maajoukkueen mukana nuorten MM-hiihtoihin Italian Schilparioon. Haapalehto kisaa MM-kisoissa alle 20-vuotisten sarjassa.

LeKin hiihtäjistä suurin melenkiinto kohdistui nuoriin miehiin. 20-vuotisissa Akselin Pesun hiihto oli väkevää, hän oli sarjansa toinen. Vain yleisen voittaja Isometsä sekä kakkonen Valtteri Heinimaa plus 20-vuotisten voittaja Hollolan Juho Koskinen luistelivat kympin kovempaa kuin Pesu. Antti Urvanta hiihti myös erinomaisesti ollen 20-vuotiaiden kolmas.
Akseli Pesun vauhti oli erinomaista Hakkarissa. Kuva: Mirka Pihlaja

Hakkarin latu hiukan jauhautui ison kulutuksen takia, joten se teki hiihtämisestä raskasta. Hienoja suorituksia kuitenkin nähtiin useita myös järjestävän seuran urheilijoilta.

Arto Hakala oli 35-vuotisten ykkönen selkeähköllä erolla muihin. 16-vuotisissa LeKin Eero Siivonen oli voittaja upealla esityksellään, eroa kakkoseen tuli kuudella kilometrillä yli puoli minuuttia. Samassa väkirikkaassa sarjassa Joona Kivistö oli neljäs ja Joonas Kolehmainen seitsemäs.

Eero Siivosen voittomarginaali oli selkeä. Kuva: Mirka Pihlaja

14-vuotiaissa LeKin monipuolinen Luka Laurila sinnitteli neljänneksi. Samanikäisissä tytöissä Anni Siivonen oli niinikään neljäs. Kärkitrioon eli kolmanneksi kiri 12-vuotisten Lauri Tarhonen. Mainittujen lisäksi ladulla nähtiin iso joukko muita LeKi-asuisia nuoria hiihtäjiä, joten hiihdon tulevaisuus Lempäälässä näyttää varsin hyvältä.

12-vuotisissa kisanneella Lauri Tarhosella vapaa tyyli oli hallussa. Kuva: Mirka Pihlaja

Lue lisää

  1. Urheilu
    17.12.2024 16:00

    Tilaajille

  2. Urheilu
    16.12.2024 10:00

    Tilaajille