AC Milanin juniorileiri kesällä Sääksjärvellä

LeKi-futiksen puheenjohtaja Petri Mäkinen toivottaa jalkapallojunnut tervetulleeksi ensi kesän jalkapalloleirille. Kuva:; Erkki Koivisto
LeKi-futiksen puheenjohtaja Petri Mäkinen toivottaa jalkapallojunnut tervetulleeksi ensi kesän jalkapalloleirille. Kuva: Erkki Koivisto

Italialaisen jalkapallon suurseura AC Milanin edustaja Suomessa Francesco Rizzi ja LeKi-Futis Lempäälän Palloseura ry:n puheenjohtaja Petri Mäkinen ovat solmineet huhtikuun puolivälissä sopimuksen, jonka mukaan seurat järjestävät heinäkuun alussa jalkapalloleirin Sääksjärven tekonurmella. Italiasta saapuu tietotaito ja juniorivalmentajat, LeKi-futis tarjoaa apuvalmentajat.

Vuosina 2000–08 syntyneille tytöille ja pojille suunnattu jalkapalloleiri järjestetään Sääksjärvellä 4.–8. heinäkuuta. Mukaan mahtuu enimmillään sata nuorta futaajaa. Aikaisempaa jalkapallokokemusta ei edellytetä. AC Milan Junior Camp -nimellä toteutettava viisipäiväinen leiri on aikaisemmin toteutettu Suomessa Rovaniemellä ja Lappeenrannassa.

– Valmentajiksi on tulossa kahdesta viiteen italiaanoa. Valmentaminen on korkeatasoista. Vastaavaa hyvin järjestettyä ja pidettyä juniorileiriä tarjoavat Euroopassa ainoastaan Ajaxin  ja AC Milanin organisaatiot, Mäkinen toteaa.

Petri Mäkinen (vas.) ja Naantalissa asuva AC Milanin edustaja Suomessa, Francesco Rizzi sopivat LeKi-futiksen toimistolla Ac Milanin juniorileirin järjestämisestä ensi kesänä Sääksjärvellä.
Petri Mäkinen (vas.) ja Naantalissa asuva AC Milanin edustaja Suomessa, Francesco Rizzi sopivat LeKi-futiksen toimistolla AC Milan -juniorileirin järjestämisestä ensi kesänä Sääksjärvellä.

Jokaisen leiripäivän kesto on viisi tuntia. Leirin hintaan sisältyy AC Milanin valmentajien annin lisäksi seuran asusetti ja lounas joka päivälle. Kolmelle leirin parhaalle tarjoutuu mahdollisuus osallistua vuoden päästä Milanossa pidettävään juniorijalkapallotapahtumaan.

Petri Mäkisen mukaan leiri järjestetään, mikäli ainakin 40 junioria sille ilmoittautuu.

– Seuraavan kerran leiri järjestetäänkin ensi tammikuussa, uudessa Vaparihallissa, sanoo Petri Mäkinen tyytyväisenä seuran yhteistyökuvion avauksesta suurseuran suuntaan.

Nuorisoleiri on yksi tapa, jolla LeKi-futis Lempäälän Palloseura kerää rahoitusta meneillään olevaan monitoimihallin, Vaparihallin, osakeantiin. Antia on jatkettu kuukaudella toukokuun puoliväliin asti. Mäkisen mukaan ELY-keskuksen maaseudun rakennerahastolta on saatu positiivinen lausunto seuran hakemalle  avustukselle, mutta ei vielä kirjallista vahvistusta.

– Työ jatkuu ja rahaa kerätään. Rakennuslupahakemus jätetään sisään pikapuoliin, Mäkinen sanoo.