Kiekkohuuma ylsi Arabian niemimaalle Qatariin asti

Mörköhuuma on huomattu Qatarissa asti.

Koulumme eskarilaisten opetus sai maanantaina 27. toukokuuta yllättävän käänteen, kun opettaja halusikin jakaa lätkätietoutta ”kaikille kansoille”. Muumien Groke eli Mörkö oli kyllä jo kaikille tuttu, mutta nyt hänelle piirrettiin luistimet jalkaan, kypärä päähän ja maila käteen. Ensin toki katsoimme nauhalta ottelun tähtihetket ja tutustuimme lätkäsanastoon.

Koulumme toimii pääkaupungin, Dohan, laitamilla.  Oppilaiden kotimaat (11 eri kansallisuutta) löytyvät akseleilta El Salvador–Intia ja Etelä-Afrikka–Suomi.

Onnittelut Mörkö-Markolle ja Leijonille!

Terveisin,

Qatar-Finland International School, Grade 0

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?