Vuoden Lempo tuntee urheilun taustatyön salat ja paineet

Juha Raunio on Vuoden Lempo 2023. Kuva: Seppo Kummala

Lempäälän kuntaa tunnetuksi tehnyt palkittiin Lempäälä-päivänä lauantaina 9. syyskuuta Vuoden Lempo -tunnustuksella. Tänä vuonna tunnustuksen saa urheilun monitoimimies, taustavaikuttaja ja toimittaja Juha Raunio. Tunnustus tulee miehelle muutoinkin menestyksekkäänä vuotena. Lentopalloseura Lempo-Volleyn managerina toimiva Raunio pääsi juhlimaan keväällä miesten 1-sarjan voittoa joukkueen kanssa. Kauden päätyttyä Raunio tosin ilmoitti vetäytyvänsä managerin roolista taustalle, mutta jatkaa toki seuran taustajoukoissa.

Kauan Lempo-Volleyn taustajoukoissa ja vielä pidempään Lempäälän Kisan vapaaehtoisvoimana työskennellyt Raunio arvostaa nimitystä.

– Onhan tämä positiivista ilman muuta. Tulee hieno tunne, kun tehtyä työtä arvostetaan, Raunio sanoo, eikä malta olla tapansa mukaan jakamatta kunniaa laajemmallekin.

– Kun on pitkään tehnyt niin paljon, sitä osaa arvostaa jokaisen tekemää työtä myös itse. Meillä on paljon aktiivisia vapaaehtoistyöntekijöitä niin seurakunnissa, kulttuurin saralla kuin kotiseututyössä tai urheilussa. Mielestäni tämä tunnustus on osoitus heille kaikille, että työtämme arvostetaan.

Päivätyönään Raunio on historian ja yhteiskuntaopin opettaja kunnan palveluksessa jo 35 vuotta. Nykyisin hän työskentelee Kanavan koululla. Sivutyönään hän on seurannut lempääläistä urheilua freelancetoimittajana yli 30 vuotta.

– Lempäälän-Vesilahden Sanomiin olen kirjoittanut vuodesta 1991 alkaen.

Juha Raunion Lempo-nimitys julkistettiin Lempäälä-päivän juhlallisuuksissa. Palkinnon antoivat kunnanjohtaja Heidi Rämö ja kunnanhallituksen puheenjohtaja Maria Päivänen. Kuva: Seppo Kummala

Toimittajan työllään Raunio on tuonut esille paikkakuntalaisia urheilijoita, osaamista ja lajeja. Hän itse urheili nuorempana Lempäälän Kisan riveissä aktiivisesti päälajinaan seiväshyppy aina kansalliselle tasolle asti. Sittemmin hän on seuran riveissä toiminut vuosikymmenet valmentajana ja vapaaehtoisena aina kun tekijää on tarvittu.

Yhtä poikkeusta lukuun ottamatta Raunio on pystynyt aktiivisen urheilutyönsä sovittamaan työn oheen. Vuonna 2004 hän otti työstään vapaata lähes koko kevätlukukauden, sillä hän keskittyi kirjoittamaan päätoimisesti Lempäälän Kisan 100-vuotishistoriikkia. Teoksesta tuli 279-sivuinen, varsin perusteellinen työ.

– Urheilun ja yhteiskunnan muidenkin asioiden seuraaminen on minulle tärkeää. Jos vain terveyttä ja voimaa riittää ja kynä pysyy terävänä, haluan jatkaa kirjoittamista lempääläisestä elämänmenosta jatkossakin.

Raunio ei kiistä, etteikö lehtiartikkeleita laajemmatkin kokonaisuudet kiinnostaisi tulevaisuudessakin. Tällä hetkellä aikatauluihin sopii paremmin nopeatempoinen urheiluseuranta ja siitä raportointi.

Kiitospuheessaan Juha Raunio muisti kaikkia aktiivisia vapaaehtoistyöntekijöitä eri yhteisöissä. Kuva: Seppo Kummala

 

Lempot kautta aikain

Juha Raunio on jo Vuoden Lempo numero 29., kun valitut henkilöt lasketaan. Lempo on valittu vuodesta 1994, vain vuosina 2010 ja 2012 valinta jäi tekemättä. Vuonna 2003 tunnustuksen sai kaksi henkilöä; Outi Nieminen ja Ismaila Sane. Vuoden 2021 Lempo oli taas yhteisö, Lempäälän Werstas, joten henkilöinä sen voi laskea joko yhteisöjäseneksi tai useammaksi Werstaan vetäjäksi.

Lemponimityksen ovat saaneet:

1994 M.A. Numminen

1995 Eero Lehtinen

1996 Raija Isotalo

1997 Reijo Lehtonen

1998 Sisko Kiiski

1999 Juha Kuisma

2000 Heikki Paavilainen

2001 Kirsti Kutila

2002 Pertti Salovaara

2003 Outi Nieminen ja Ismaila Sane

2004 Antero Korhonen

2005 Gero Hottinger

2006 Toivo Sukari

2007 Ritva Mäkelä

2008 Kirsti Uoti

2009 Markku Kuusjärvi

2010 –

2011 Markku Sipilä

2012 –

2013 Timo Palander

2014 Pirkko Fors

2015 Samuel Shipway

2016 Markus Perko

2017 Henrik Haapala

2018 Janne Honkanen

2019 Marko Anttila

2020 Juha Lehtimäki

2021 Lempäälän Werstas, Moottoripaja

2022 Leena Soini

2023 Juha Raunio