40 vuotta Lempäälä-Tapolca -ystävyyttä

Juhlayleisöä hemmoteltiin kauniilla unkarilaisella musiikilla, jota esittivät viulisti István Szalay säestäjänään pianisti Katja Kilponen Tampereelta. Kuva: Ritva Mäkelä

Sunnuntaina 11. elokuuta Lempäälän Ehtookodossa vietettiin Lempäälän Suomi-Unkari Seuran 40-vuotisjuhlaa. Suomi-Unkari Seuran puheenjohtaja Irmeli Kniivilä otti juhlapuheessaan kantaa EU:n tulevan puheenjohtajamaan Suomen ja Unkarin skismaan oikeusvaltioperiaatteiden noudattamisesta sanomalla, että ystävyyskuntasuhteiden hoidossa pidättäydyttäisiin politikoimasta.

Lempäälän Suomi-Unkari Seuran puheenjohtaja ja seuran perustajajäsen Ritva Mäkelä esitteli historiaa seuran alkuvaiheista ja vireästä toiminnasta vuosien aikana.

Lempäälän palokuntalaisia lähti unkarilaisten aloitteesta vuonna 1978 Tapolcaan. Tapaaminen johti kiinteään yhteistyöhön ja seuraavana vuonna sitten jo perustettiinkin Lempäälän Suomi-Unkari paikallisyhdistys. Balatonin läheisyydessä sijaitseva Tapolca on Lempäälän ystävyyskunta.

Tilaisuudessa puhunut yhdistyksen jäsen, Lempäälän VPK:n hallituksen puheenjohtaja Pekka Moilanen oli miehistöineen jo viime vuonna Tapolcassa juhlistamassa ystävyyskaupunkien palokuntien pitkään jatkunutta yhteistyötä ja toivoi sen sekä ystävyyskuntasuhteen jatkuvan vireänä edelleen.

Seuran pitkäaikaisista aktiiveista palkittiin Suomi-Unkari Seuran hopeisella ansiomerkillä Margit Luoto, Kaija Virtanen ja Soili Niskanen.

Juhlakahvipöydän herkkujen lisäksi juhlayleisöä hemmoteltiin kauniilla unkarilaisella musiikilla, jota esittivät viulisti István Szalay säestäjänään pianisti Katja Kilponen Tampereelta.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?