Pensselit heiluvat tänäkin vuonna

Lempäälän Taideyhdistys on valinnut uudeksi puheenjohtajakseen Jorma Nuotion. Puheenjohtaja lupaa, että taideyhdistys esittelee jäsenistönsä töitä useissa näyttelyissä tänäkin vuonna. Vuosinäyttelyn lisäksi on ympäri vuoden pienempiä, vaihtuvia näyttelyjä pääkirjastossa, terveyskeskuksessa ja Lempostuvalla.

Taideyhdistys järjestää maalaustapahtumia sisä- ja ulkotiloissa. Muun muassa Innilässä on tapahtuma jäsenille ja Ehtookodissa talon asukkaille.

Yhdistyksen tavoitteena on järjestää mittavampia taiteen koulutustilaisuuksia yhteistyössä eri tahojen kanssa.

– Koulutustilaisuuksien tarkoituksena on tavoittaa eritoten sellaisia taiteen teosta kiinnostuneita, jotka ”eivät osaa piirtää”. Apuna käytetään muun muassa kollaasitekniikkaa. Yhteistyötä viritellään myös muiden taidealojen, kuten lausunnan ja musiikin, puheenjohtaja kertoo yhdistyksen vuosikokouksessaan tekemistä suunnitelmista.

Yhdistyksen sihteeri-rahastonhoitajaksi on valittu Pirjo Koivula.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?